Facebook Kanał RSS Kontakt Mapa witryny Kalendarz imprez BIP

W ramach XXX Jubileuszowych Dni Odolanowa Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów oraz Odolanowski Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Rodzinny pejzaż w dwóch pokoleniach”, prezentującej twórczość śp. Mariana Pelczara oraz jego córki Małgorzaty Pelczar-Rachwał.

Ekspozycja będzie wyjątkowym spotkaniem z dorobkiem dwóch pokoleń artystów, których łączy nie tylko rodzinna więź, lecz także wrażliwość na piękno krajobrazu, architektury i otaczającego świata. Wspólna wystawa pozwoli dostrzec zarówno artystyczne podobieństwa, jak i indywidualny język twórczy każdego z autorów.

Marian Pelczar był artystą amatorem silnie związanym ze środowiskiem odolanowskich i ostrowskich plastyków. Współpracował z Odolanowskim Domem Kultury, prowadził zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz przygotowywał scenografie do licznych wydarzeń. Tworzył obrazy olejne, akwarele, rysunki, drzeworyty, rzeźby i formy metalowe, jednak to właśnie akwarela stała się jego znakiem rozpoznawczym.

Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, trafiały również do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą. Za działalność artystyczną i wkład w rozwój kultury został uhonorowany m.in. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostawił po sobie bogaty dorobek oraz pamięć człowieka, który z pasją tworzył i inspirował innych.

Małgorzata Pelczar-Rachwał jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łączy działalność twórczą z pracą pedagogiczną, prowadząc zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na malarstwie olejnym i akrylowym, sięgając również po akwarelę, do której zamiłowanie zaszczepił w niej ojciec.

Inspiracji poszukuje w pejzażach, architekturze i podróżach. Uczestniczy w plenerach artystycznych, prowadzi warsztaty malarskie oraz prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa „Rodzinny pejzaż w dwóch pokoleniach” będzie nie tylko prezentacją obrazów, ale także opowieścią o rodzinnej tradycji, artystycznym dziedzictwie i twórczym dialogu pomiędzy ojcem a córką.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 lipca 2026 roku o godz. 18.00 w Galerii Forum w Odolanowie.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w otwarciu, zapraszamy do odwiedzenia wystawy w późniejszym terminie. Ekspozycja będzie czynna do 30 sierpnia, od wtorku do czwartku w godz. 10.00–15.00.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców, gości oraz wszystkich miłośników sztuki do wspólnego rozpoczęcia jubileuszowych obchodów Dni Odolanowa i odwiedzenia Galerii Forum.

rodzinny pejzarz w dwoch pokoleniach