Facebook Kanał RSS Kontakt Mapa witryny Kalendarz imprez BIP

Odolanowska Orkiestra Dęta

Muzykowanie w Odolanowskiej Orkiestrze Dętej sięga bardzo odległych czasów tj. lat 50-tych ubiegłego stulecia. Muzycy grający na dętych instrumentach muzycznych z nut, zbierali się na próby, aby później zagrać podczas różnych uroczystości kościelnych i świeckich. Kapelmistrzem orkiestry był muzyk zawodowy orkiestry wojskowej 70 Pułku Piechoty grający w Pleszewie latach 1932-1939, a później w latach 70 i 80 w Orkiestrach ZNTK Ostrów i w Sulmierzycach, Jan Hoffmann. Największy rozkwit orkiestra przeżywała w latach 80, kiedy to działając przy Odolanowskim Domu Kultury jeździła z koncertami po Polsce, a także występowała w Niemczech, między innymi w partnerskim mieście Odolanowa-Heringen.

Lata 90-te przyniosły nieco osłabienie działalności, ale nigdy jej nie zaprzestano. Orkiestra grała przeważnie jednak tylko podczas uroczystości kościelnych takich jak: procesja Bożego Ciała czy Pasterka oraz podczas pielgrzymki obrazu św. Józefa kaliskiego po naszej okolicy. Tak było do połowy roku 2002, kiedy z inicjatywy Burmistrza Odolanowa Pana Józefa Wajsa i księdza prałata Kazimierza Nadstazika została reaktywowana orkiestra przy Odolanowskim Domu Kultury. Kapelmistrzem Orkiestry jest Ryszard Hoffmann, grający wcześniej w Orkiestrze Jednostki Wojskowej 1956 w Ostrowie Wielkopolskim, Orkiestrze Fabryki „Wagon” i Sulmierzyckiej Orkiestrze Dętej.

Już w sierpniu tegoż roku muzycy wystąpili z koncertem podczas Dni Odolanowa, Gali Piosenki Biesiadnej w Odolanowie oraz w Kobylinie, Koźminie i kilku innych miejscach.Od tego czasu Odolanowska Orkiestra Dęta występuje na wielu uroczystościach, przeglądach i innych imprezach. Uczestniczy w koncertach kolęd obok orkiestr z Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Sulmierzyc i Kobylina. Uświetnia wszelkie wydarzenia w Mieście i Gminie Odolanów, takie jak: Dni Odolanowa, Turnieje Wsi i Dzielnic, Turnieje Piłkarskie, Strzeleckie, wystawy hodowlane, Dożynki, Noc Świętojańska, a także obchody Święta Niepodległości czy rocznicy Podpisania Konstytucji 3-go maja lub wybuchu II wojny światowej.

Odolanowska Orkiestra Dęta działająca przy ODK obecnie występuje w składzie:

Kapelmistrz Ryszard Hoffmann, Aleksandra Hoffmann-Dzieran, Flet Katarzyna Szkudlarz, Klarnety Paweł Niszkiewicz, Magdalena Zawidzka, Saksofony altowe Aleksandra Hoffmann-Dzieran Mirosław Wittek, Katarzyna Wittek, Saksofony tenorowe – Eugeniusz Wawrzyniak, Przemysław Szczepaniak, Krzysztof Karwacki, Jacek Wittek, Patryk Rudnicki, Trąbki – Krzysztof Zawidzki, Bogumił Rogowicza, Krystian Zawidzki, Szymon Koniarek, Sakshorn barytonowy – Ryszard Hoffmann, Perkusja – Wojciech Geisler, Gitara rytmiczna/ solowa /hawajska – Florian Pawlak, Gitara basowa/tuba – Stanisław Piasecki, Wokal – Kinga Nowak, Karolina Nowak, Julia Nowak

Przekrój wiekowy orkiestry jest bardzo szeroki, najmłodszy gracz ma 12 lat, a najstarszy 67 lat. Połowa z graczy to młodzież ucząca się, w wieku od 12 do 25 lat. Odolanowska Orkiestra ma bardzo bogaty repertuar, na który składają się pieśni religijne, patriotyczne, marsze żałobne i wojskowe oraz dixielandowe. Nie brakuje również melodii rozrywkowych, biesiadnych czy majówkowych wzbogaconych partiami wokalnymi.

Próby Orkiestry odbywają się w piątki w b udynkua odoalnowskiego DOmu Kultury od godz. 18.00 – 20.00

Zachęcamy do polubienia strony orkiestry na Facebook’u – Facebook – Odolanowska Orkiestra Dęta